Csupán két felvonót tartottak méltónak a nálunk is nemrég lehozott top 12-es liftlistán, és a mostani, eredetileg a Nemzeti Földrajzban megjelent: Top 10 liftezés fellistázói arra, hogy azok a saját gyűjteményükben is megjelenjenek. Íme egy újabb szubjektív liftlista, ezúttal a National Geographic néhány évvel ezelőtti, online kiadásából:
1. CN Torony, Toronto (Kanada)
Fotó: Steve Harris - Flickr
58 másodperc alatt repít fel az üvegfalú lift az első kilátóig. Ha egy újabb jegyet váltunk (nem olcsó: 175 kanadai dollár, jelenleg kb 35 ezer forint) akkor viszont 447 méter magasban részesülünk feledhetetlen élményben. Ehhez legalább 13 évesnek, valamint legalább 34 kilósnak és legfeljebb 140 kilósnak kell lennünk. (A város hústorony polgármestere, Rob Ford 310 fontos versenysúlyával éppen, hogy túlcsordul a súlylimiten.) Meg persze semmi tériszony, mert hevederrel rögzítve mászkálunk ezen a szupermagas "kalandparkon". Viszont a belépődíjban benne van egy fotó, videó, illetve emlékplakett is, sőt a tériszonyosoknak egy 3D-szimulátort fejlesztettek, aminek a segítségével a torony földszintjén is kipróbálható az élmény. Esküvőkre külön csomagot kínálnak.
Fotó: bluephoenix2020 - Instagram
2. Brit Columbia Tengerészeti Múzeuma, Victoria (Kanada)
Fotó:Maritime Museum of BC - Facebook
A legidősebb, ma is működő észak-amerikai, ún. madárkalitka-liftet 1899-ben szerelték be ebbe az elegáns, ám cseppet sem magas, eredetileg bírósági épületbe. (A míves, madárkalitka liftek a régi budapesti bérházakból is ismerősek, csupán magyar nyelvterületen nem terjedt el az alakjáról "birdcage"-nek hívott lift-típus elnevezés.) E lifthez kisértettörténetek is kötődnek.
Fotó:Maritime Museum of BC - Facebook
3. Westin St. Francis Hotel, San Francisco (USA)
Fotó: Jonny Brownbill - Flickr
Az öt, kültéri panorámás lift bármelyikében úgy érezzük magunkat, mint egy katapultban, amint alig fél perc alatt fellő minket a 32-dik emeletre. Páratlan panoráma nyílik San Franciscóra, de gyönge gyomrúaknak nem ajánlott!
4. Empire State Building, New York City (USA)
Fotó: Anthony Quintano - Flickr
A jó öreg, 103 emeletes épület, mondhatni, hogy a felhőkarcolók Eiffel-tornya. 73 liftkabinját összesen 193 kilométernyi huzal mozgatja. A 86-dik emeleti, nyitott kilátón felül a 102-dik emeleten is van egy. A fenti képen az első Ford Mustang 50-dik évfordulóján, az új modell promóciója.
Fotó: Lewis Hine - commons.wikimedia.org
5. Taipei 101 Taipei (Tajvan - előző listán szerepelt)
6. Baiyoke Sky Hotel, Bangkok (Thaiföld)
Fotó: David McKelvey - Flickr
A délkelet-ázsiai ország legmagasabb szállodájának (328 méter) a 84-dik emeleti kilátójára különösen az éjjeli bangkoki panoráma megtekintéséért érdemes felliftezni.
7. Eiffel-torony, Párizs (Franciaország)
Fotó: Carolina Odman - Flickr
Nem csupán Párizs, hanem egész Franciaország ikonikussá vált szimbólumát az 1889-es Világkiállításra építették. A 320 méteres torony panoráma kilátójához vezető, szintén Gustave Eiffel idejében épített liftet vétek lenne kihagyni.
Fotó: Carolina Odman - Flickr
7. Hammetschwand Lift, Bürgenstock (Svájc - előző listán szerepelt)
8. Burdzs Kalifa, Dubaj (Egyesült Arab Emirátusok)
Fotó: Daniel Zimmermann - Flickr
A világ legmagasabb épületének a 124-dik emeletén lévő kilátójára a világ leggyorsabb, ráadásul emeletes liftjei repítik fel a látogatókat.
10. Suur Munamägi, Võrumaa, Észtország
Fotó: Mark Vegas - Flickr
A kis, lapos Balti-országok legmagasabb "hegycsúcsán", a 308 méteres Suur Munamägi hegyen épült 29 méteres kilátótorony kilátójáig visz fel egy 2005-ben felújított lift. (Az eredeti torony 1939-ben épült, viszont az előzmények egészen 1816-ig nyúlnak vissza, amikor is földmérők háromszögelési pontot létesítettek) 50 kilométeres sugarú körben bámészkodhatunk, amikor kedvezőek a látási viszonyok. A kilátás páratlan szépségű észt, lett és orosz erdőkre, valamint tavakra tárul.
Szerintetek melyik a leglátványosabb lift? Már a múltkori poszthoz érkeztek javaslatok. Várjuk a továbbiakat és ha elég izgalmasak, akkor lehozzuk az Urbanista olvasói top 10-es listát.
Emellett várjuk a saját liftélményt akár rövid írásban (max fél A/4-es terjedelemben), akár fotóval, animgiffel, vagy maximum egy perc hosszú videóval. A legjobbnak ugyan jelképes értékű, ám mindenképp egy személyre szóló ajándékot igyekszek felhajtani! (Nyilván sokan sejtik, mire is gondolok.)