A British Pathé hiánypótló budapesti rövidfilmarchívumot töltött fel a napokban a Youtube-ra.
A múlt század huszas éveitől a hetvenes évekig felvett, rövid életképeket: mint például 1938-ban, a Margitszigeten, a Palatinus strand mellett úszónadrágban és fürdőruhában hófürdőzőket.
Emellett sportesemények, vagy angol híradós tudósítások az 1956-os harcokról.
De Hruscsov, majd Brezsnyev elvtárs baráti látogatása sem hiányzik a repertoárból, valahogy mégis a hétköznapi életképek a megkapóak, mint például egy 1966-os beszámoló, az utolsó budapesti közterületi gázlámpakezelőről. Ki gondolná, hogy még a hatvanas évek második felében is ezerháromszáz aktív gázlámpa világított a városban? (Természetesen ekkor e technológia már a hattyúdalát élte, hiszen szinte az egész városban a villanyvilágítás volt a domináns. Update: Például Zubreczki Dávid, az Urbanista főszerkesztő bloggere, illetve Attila, egy olvasói levél beküldője már három éve gondolt rá. Mi több, nem kizárt, hogy néhány gázlámpa Budapesten a mai napig üzemel, csak már nem alkalmaznak oltó- és gyújtóembert, mert olcsóbb, ha állandóan égnek a lámpák. Érdemes visszaolvasni ezt a régi posztot, egyértelmű válasz nem született a kérdésben.)
Még ezeknél is jóval régebbi, 1926-os életkép is fellelhető a gyűjteményben, amint 1926-ban egy londoni kikötőben emel be a gőzdaru egy emeletes autóbuszt hajóra, hogy azt Budapestre szállítsák.
A British Pathé a világ egyik legrégebbi, ma is aktív médiacége. A gyökerek az 1890-es évek Párizsáig nyúlnak vissza, ahol az alapító, Charles Pathé ráérzett a nem fikciós mozgófilmben rejlő üzleti lehetőségekre. 1902-ben alapították meg a londoni fiókintézményt és zömében mozis filmhíradó-anyagot gyártottak.
Az 1970-es években hagytak fel a mozis filmhíradó-anyag gyártással, ám addig páratlan, 3500 órányi filmanyagot halmoztak fel, amely 90.000 önálló tételből áll.
Nyilván más archívumokkal, például a NAVA-val is nagy lehet az átfedés, de inkább legyen meg valami több helyen, mint egyen sem.
(A találatért köszönet CHYMK nicken kommentelő olvasónknak, a szintén hiánypótló, tízpontos nevű: Bukott focisták blog bloggerének.)