Nagyjából évente kétszer vagy háromszor van olyan érzésem, hű, most valami hatalmas kincset találtam.
Mondjuk, amikor először botlottam a Fortepanba. Vagy a digitalizált, beágyazható filmhíradókba. Esetleg, amikor a Google Maps-szal párhuzamosan kereshető XIX. századi Magyarország-térképet mutatták meg nekem, amit időközben "Habsburg Google Earthé" fejlesztettek tovább. (Na jó, kicsit más téma, de hasonló csoda volt számomra a zombikkal harcoló nyugatos költőkről szóló képregény is.)
Persze nehéz előre megmondani, hogy mi mekkorát fog szólni, de azt hiszem, hasonló kincs lesz ez is!
A Habsburg Earth-öt is jegyző Arcanum ugyanis most bedigitalizálta öt magyar múzeum képeslap-gyűjteményét. Hogy mennyiről is van szó? 300 ezerről! Ebből 200 ezret térképre is vittek. Elképesztő számok. A régi - zömükben háború előtti - képeslapok pedig több szempontból is izgalmasak.
Először is azért, amiért minden régi fotó. Megmutatják, milyen volt mondjuk a Ferenc körút vagy a Halászbástya:
Másrészt a műfaj is izgalmas. Vajon mit tartott valaki fontosnak Izlandról hazaküldeni? Ezt:
És ki választotta vajon ezt a képes levelezőlapot, hogy üzenjen vele szeretteinek a Szovjetunióból?
Rendkívül népszerűek a térképes képeslapok, városoké, földrészeké, országoké. Ha megfelelő felbontású, a leghasznosabb üzenetforma lehet. Megírom, hogy találkozzunk itt és itt, aztán a hátoldalán ott a térkép hozzá, hogy találsz oda:
Persze volt, amikor a képeslaptérkép ennél is fontosabb információt hordozott:
Na és mindezeken felül ne feledkezzünk el a legszemélyesebb üzenetrétegről sem. Hiszen a képes levelezőlapok legfontosabb funkciója az volt, hogy levelet írtak rá.
Szépet, csúnyát, semmit mondót, szellemeset vagy kamut.
Az adatbázisban szerencsére a lapok mindkét oldalát böngészhetjük.
Akár a Köztérkép vagy a Műemlékem esetében, regisztráció után bárki hozzáfoghat az anyag szerkesztéséhez, igazításához, ami még izgalmasabbá teszi az Arcanum gyűjteményét. Remélem hamarosan egy ütős nevet is kap az oldal, de azért ez elég részletkérdés.
Ami sokkal fontosabb, nagyon jól fel van címkézve az anyag, vannak kategóriák (elsőre persze fura, hogy a mondjuk bányászat és a piacok külön kategóriát kaptak, de nem véletlenül), a térképes keresés pedig akár utca és városrészszinten is működik. Szűkebb hazámról, Mátyásföldről például 66 darab van fenn, egészen meglepődtem.
Kellemes böngészést! Indulhat a lavina!