Kijött az OTP Jelzálogban Telek Értéktérképe, ami azt mutatja meg, hogyan alakul a családiház-építésre alkalmas telkek ára az országban. (Az időutazó sajtóközleményen ugyan december 9 szerepel, szóval vagy előbb lőtték ki mint akarták, vagy csak egyszerűen eldátumozták.) Kimazsoláztam nektek a hosszú szövegből a lényeget néhány pontba szedve:
- Tavaly összesen mintegy 13,7 ezer 1/1 tulajdoni hányadot érintő telektranzakció volt hazánkban.
- Nagy meglepetés nincs az élbolyban: Győr-Moson-Sopron és Pest megyében adják-veszik a legtöbbet. akárcsak a családi házak esetében - ami elég logikus. Ebben a két megyében zajlik a tranzakciók egynegyede.
- Járások szintjén a Győri, a Soproni és a Mosonmagyaróvári járásban kötik minden tizedik adásvételt az országban.
- A forgalom folyamatosan csökken, igaz egyre lassabban.
- Egyedül Somogy megyében nőtt a kereslet az elmúlt négy évben, ahol a 2007-ben meghosszabbított autópálya-szakasz növelte a Balaton déli partján fekvő települések vonzerejét. Ez egyébként elég szépen látszik az Otthontérképen is, itt vannak a Balaton-parti kistérségek eladó házai és a négyzetméterárak:
- Vidéken átlagosan 3600 forintot kell szánni egy négyzetméter telek megvásárlására, míg Budapesten közel 28 ezer forintos volt az átlag. (Ami érthető kevés az eladó telek.)
- A megyei sorrendet Pest vezeti 6330 forint/m²-rel, s még Győr-Moson-Sopron, Csongrád és Hajdú-Bihar értéke van 4000 forint/m² felett.
- A sor végén pedig – Békés és Tolna után – Nógrád megye áll, egyedüliként ezer forint alatti fajlagos árral (740 forint/m²).
- A vidéki átlagos telekár 3,7, míg Budapesten 31 millió forint volt az elmúlt bő másfél évben.
- Az elmúlt bő másfél évben eladott telkek átlagmérete országosan 1300 négyzetméter volt.