Azt hiszem a világ egyik legjobb melója lehetett a Budapest Modell elkészítése és karbantartása, amikor volt rá pénz, meg akarat. Ugyanis a hetvenes években - a New York-i vagy épp a drezdai mintájára - fővárosunk modelljét is elkészítették fából, mégpedig 1:500 léptékben. Ez azt jelenti, hogy kb. 250 négyzetméteres terepasztalról van szó, ami 167 db 120 x 80 centis elemből áll össze.
Annak idején ezzel lehetett (volna) modellezni előre egy-egy fontosabb beavatkozást, hogy milyen változást hoz majd a város életében. A tervek szerint folyamatosan követte volna az épületállomány alakulását, vagyis ha valami megépül, kifaragják, ha valamit lebontanak, elveszik stb.
A legszomorúbb az egészben nem is az, hogy nem használták soha ezt arra, amire kitalálták, vagy hogy leállt a frissítés (jelenleg vannak részei amik már nincsenek meg a valóságban, nagy részek hiányoznak, illetve egyes lemodellezett elemek soha nem épültek meg - a rendszerváltástól teljesen véletlenszerűen egészítgették ki). Sokkal inkább az a baj, hogy nem látogatható: részekre szedve, salgópolcokon porosodik egy raktárban.
Egyszerűen nem nagyon van olyan hely, ahol ki lehetne állítani. Meg az is problémás, hogy hogyan állítsák ki, hogy az ember láthasson is valamit mondjuk a Belvárosból a szélén állva.
Most még három napig ingyen látogatható a Makettfesztivál alkalmából a Bálnában (vagyis az ex-CET-ben), ahol mintegy 2/3-a fért ki a teljes terepasztalnak. Azért ez is elég nagy. Sajnos a teljes város soha nem készült el: keletre a Városligetig, nyugatra a budai hegyek lábáig tart. A mostani kiállításon nagyjából a Rózsák terénél van lecsapva:
Ez itt a Blaha a Corvinnal:
A Rendőrpalota:
A Westend és a Lehel tér:
A Műegyetem
Lágymányos
A Vár (egy soha meg nem épült, de tervezett házsorral):
Óbuda az Amfiteátrummal:
A modellről a hg.hu írt pár éve. Jellemző, hogy képet ők sem tudtak készíteni róla (és nem azért mint én, mert béna telefonnal nem tudok sötétben fotózni, hanem) mert nagyon ritkán van kiállítva. Szóval, ha érdekel, most gyere el, mert kivételes alkalom, bónuszként megnézheted a Bálnát belülről lábnyomos betonpadlóval, ami ugyancsak nem mindennapi alkalom.
A kiállítás után természetesen megy vissza a raktárba, pedig... Pedig mi lehetne vele? Szerintetek hol lehetne kiállítani egy ekkora alkotást? És főleg hogy lehetne bemutatni úgy, hogy valóban élvezni lehessen minden (vagy legalábbis minél több) részletét?