Bár a tökéletes vírusmarketing az, amit a Szigeten ragasztottak a hátamra, a legjobb fertőzőbetegség-marketing címért Újbuda is rajthoz állhat. Bár kicsit félve nyitottam meg a a sajtóanyaghoz mellékelt Gombáslány1.JPG fájlt, az szerencsére a mellékelt bájos hölgy képét tartalmazta. A Móriczon található Gomba védett épületét ugye hasznosítani kellene, mint arról már korábban is hírt adtunk.
Most a nép is hallathatja hangját az ügyben. Mondjuk olyan nagyon nem lesz befolyása semmire, mert az összes terv közül csak a döntőbe jutott kettő közül választhat és aztán "az önkormányzat képviselő-testülete a szavazatokat is figyelembe véve hozza meg döntését májusban". Vagyis garantálni semmit nem garantál az eredmény, de legalább kicsit felhívják a figyelmet egy építészeti kérdésre, és az is valami. A gombás csaj meg jó ötlet. Teljes sajtóközlemény alant:
Újbuda lakói is hozzájárulnak a végső döntéshez a Gombáról – két terv maradt versenyben
A Móricz Zsigmond körtéri Gomba épületének felújítására kiírt tervpályázat bíráló bizottsága és a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal javaslata alapján a Gyüre Építésziroda Kft. és a Hetedik Műterem Kft. terve versenyez Újbuda lakóinak szavazatáért. Az önkormányzat fontosnak tartja, hogy az építészek és várostervezési szakemberek szempontjainak figyelembevételén túl a kerületben élők is kinyilváníthassák véleményüket a tervekkel kapcsolatban. Az érdeklődők 2010. április 30-ig a www.ujbuda.hu honlapon szavazhatnak, ahol további részletek is olvashatók a tervekről, valamint a Gomba épületnél, az okmányirodában, az Allee Bevásárlóközpontban és a Lágymányosi Öbölben kihelyezett közel egy méteres piros és kék pöttyös gomba szavazóládákba dobhatják be a szavazólapokat. Az önkormányzat képviselő-testülete a szavazatokat figyelembe véve hozza meg döntését májusban.
Hamarosan eldől, hogy a Móricz Zsigmond körtéri gomba épületének átépítésére tavaly kiírt tervpályázat legjobbjai közül, melyik elképzelés valósulhat meg. Újbuda önkormányzata a beérkezett 65 pályázatból 5 tervet díjazott és 10 tervet pedig megvásárolt, melyeket a kerületben élők és az ide látogatók tavaly decemberben kiállítás keretében meg is tekinthettek. Az építészekből és várostervezési szakemberekből álló bíráló bizottság a Kulturális Örökségvédelmi Hivatallal együtt azonban tovább szűkítette a kört. Az ötletek megvalósíthatóságánál az újszerűség és a hagyomány összeegyeztetésén kívül figyelembe vették az épület ipari műemléki védettségét is, hiszen fontos szempont volt, hogy a közel 70 éves épület szellemisége az új funkciók beépülésével is megmaradjon. A szigorú feltételeknek előzetesen a Gyüre Építésziroda Kft. és a Hetedik Műterem Kft. terve felelt meg. Az önkormányzat a szakmai követelmények megléte mellett azonban fontosnak tartja, hogy a kerületben élők is elmondják véleményüket a Gomba jövőjével kapcsolatban, kiválaszthassák a szakemberek által javasolt két terv közül a nekik legjobban tetszőt.
2010. március 24-április 30. között a kerületben élők és az ide látogatók a www.ujbuda.hu honlapon szavazhatnak, ahol további részletek is olvashatók a tervekről, valamint a Gomba épületnél, az okmányirodában, az Allee Bevásárlóközpontban és a Lágymányosi Öbölben kihelyezett gomba szavazóládákba dobhatják be a szavazólapokat. Az önkormányzat képviselő-testülete a szavazatokat is figyelembe véve hozza meg döntését májusban.
A Gyüre Építésziroda Kft. pályázatából – AZ ÜVEGHARANG
* A pályamű a tervpályázati kiírás messzemenő figyelembe vételével azt a határt, illetve kompromisszumot igyekezett megtalálni, ami a műemléki szempontoknak és a hasznosítás lehetőségének ötvözetét képezi.
* Meggyőződésünk szerint építészeti javaslatunk nem csak megőrzi, de ki is emeli a műemlékké nyilvánított épület térszervezési és bravúros épületszerkezeti erényeit.
* Az épület - „fókusz jellegéből” adódóan - térszervező szerepe kiemelendő.
* Fontos tervezési szempontunk volt a teret a múlt század közepén létrehozó koncepció hangsúlyozása, érvényre juttatása.
* Az eredeti, közlekedési- pénztári funkció három különálló körcikkelye - külön-külön kis alapterülete miatt - nem alkalmas olyan funkciók befogadására, melyek elbírnák a teljes épület felújításának költségét.
* Az alapterület megnövelése érdekében javasoltuk a belső udvar üvegszerkezetű lefedését, a kör középpontjában lévő ivókút kivételével.
* Az üvegszerkezetű lefedés átláthatósága érdekében, a pillérek és tartószerkezetek is üvegből készülnének.
* Ily módon a három különálló épületrész egy funkcionális egységgé szerveződik. A javasolt vendéglátó és kulturális funkciók kiszolgáló, raktározási helységigényét a belső kör alápincézésével lehet „elrejteni”, és ezzel az átlátható közösségi terek arányát megnövelni.
* Schall József építész úr tiszteletére és emlékére az eredeti tervből visszaidézve a Gomba épületének belső részébe elhelyeztünk egy 13 méter magas „üveg tűt”.
A HETEDIK Műterem Kft. pályázatából – SVÁJCI BICSKA
Részt venni a megújuló Körtér forgatagában
* Olyan tervet készítettünk, amely egyszerű és talán mégis sokat tud. Ki ne ismerné a híres svájci bicskát? Egyszerű, mégis sokféle használói igényt képes kielégíteni, ugyanakkor hagyomány és legenda, elegáns és szép tárgy is egyben. Tud-e így viselkedni egy épület?
* Újbuda polgárai, lakói, de a Móricz Zsigmond körtéren csak átutazók számára is kivételes lehetőség a jelenleg igen leromlott állapotú Gomba épület és környezetének megújítása.
* Túlmutat egy egyszerű épület-felújításon: olyan megoldást ígér, amely szorosan együtt él a megújuló térrel, kiszolgálja a kerület lakóit és az átutazókat, sőt: alapvető hivatkozási ponttá teheti a városban a „Gombát”.
* Olyan épületben gondolkodunk, amely nyitott átjárható és áttekinthető. Ezért terveztünk átlátható üvegfalakat a megújítandó tetőszerkezet alá és oszlopai közé.
* Olyan koncepciót javaslunk, amelynek udvara a megújított díszkúttal és új zöldfelülettel része a Körtérnek, attól nem elfordul, hanem a lehető legnagyobb mértékben kapcsolódik hozzá
* Az üvegfalak nagy része szép idő esetén eltolható: ezzel nagyméretű fedett-nyitott teraszok és olyan egybefüggő területek alakulnak ki, amelyek különféle rendezvények megtartására is alkalmasak.
* Olyan javaslatunk van, amely variálható, a legkülönfélébb használati módokat teszi lehetővé. Az elhúzható, egymásba tolható falak számos lehetőséget megengednek, így a Körtér központi épülete jól alkalmazkodhat annak használati igényeihez.
* Olyan megoldást tartunk jónak, amely felfedezésre, használatra bíztat. Ezért gondolkodtunk köztéri bútorokban is - mind a Gomba udvarában, mind az épület körül, az egykori villamossíneket megidézve - amelyek síneken mozgathatók, eltolhatók, interaktív módon alakíthatók.
* Olyan megújítást látnánk szívesen, amely úgy korszerű, hogy közben tiszteli a hagyományokat. Ezért javasoljuk - tisztelegve az eredeti terv, épület értékei előtt - pontosan rekonstruálni, megújítani a szép vonalvezetésű tetőszerkezetet, az oszlopokat és az egykor működő körkörös világítósávot, ugyanakkor ezért tervezzük kibontani a befelé forduló és a tértől elzárkózó falakat.
* Olyan helyet képzelünk el, ahol jó lenni. Akár várakozni valakire, akár találkozót megbeszélni, megpihenni vagy egy kávét meginni, kivonulni és egyszersmind részt venni a megújuló Körtér forgatagában - ez tervünk legfőbb célja.