2010-ben Londonban egy fiatalembernek, Alex Shirley-Smithnek egy remek ötlete támadt: keresztezni kellene a sátrat a függőággyal. 2012-ben elkészítette az első prototípusát a Tentsile fantázianevű termékcsaládnak, a Tentsile Giant függősátrat.
E XXI. századi újítást bemutatta egy angol tévécsatorna is, és 24 órán belül elég komoly érdeklődés kerekedett a termék iránt.
Alex kis startupjához még abban az évben (2012-ben) csatlakozott Kirk Kirchev formatervező és tavaly már kereskedelmi forgalomba is kerültek az első modellek.
A függősátor ráadásul teljesen ésszerű áron is beszerezhető. Az alapmodellt mindössze 90 euróért kínálják. (Pillanatnyilag kb. 28 ezer forint.) Ráadásul minden egyes vásárlással három facsemete elültetését támogatják a vásárlók. UPDATE: Kommentelők hívták fel a figyelmemet, hogy a 90 eurós cucc csak egy kiegészítő ponyva, elnézést, kissé gyorsan olvasva lelkesedtem a jó áron. Az alapmodell ára azért húzósabb, 520 euró.
A hevederek szakítószilárdsága típusonként 2,5 - 5 tonna közötti, ám a gyártók a biztonságos használatra intenek és nem ajánlják, hogy 1 méter 20 centi magasság fölé feszítsük ki a függősátrat.
Nem csupán túrázáshoz, fesztiválozáshoz javasolják, hanem katonai használatra is, fertőzött talajú területre.
Egy, a Tentsile függősátrakat méltató írás bevezetőjében a találmány előnyeinek lényegét – pontosabban a hagyományosan, földön felállított sátrak hátrányát –, Greg Newkirk, a Roadtrippers.com bloggere frappánsan, bár szabadszájúan foglalta össze egyetlen mondatban: "Tents can be a real pain in the ass" vagyis: "A sátorozás komoly seggfájással járhat."
Fotók: tentsile.com
A felállítása se sokkal macerásabb, mint egy hagyományos, földi sátoré. Íme egy videó: