A budapesti Vajdahunyadvár hivatalos neve nem véletlenül Történelmi Épületcsoport. Ugyanis a magyar építészet múltjából válogatott bele össze egy csomót Alpár Ignác (lenyúlva Schickedanz Albert ötletét - mint arról a szép emlékű Városképp blogon olvasható egy két részes összeállítás, kicsit megpiszkálva a XIX. századi pályázati mutyit).
Bár az egyes elemek egy része nem köthető konkrét épületekhez, azért soknak meg lehet találni az előképét.
Román kori csoport. Fotó: Wikipédia/Thaler
Az egyik legismertebb ilyen párhuzam Jáki kápolna kapuja (fenn), amit a Jáki-templomról mintáztak (lenn).
Fotó: Wikipédia/Cs-mester
De említhetnénk a névadó vajdahunyadi várat Erdélyben...
A vajdahunyadi vár. Fotó: Wikipédia/Codrinb
...amelynek számos eleme megjelenik a gótikus épületcsoportban:
Fotó: Indafoto/ato
De vannak egészen átértelmezett elemek is. Például a reneszánsz résznél látható Katalin-torony...
Fotó: Flickr/István
...ami tulajdonképpen a brassói Katalin-kapu toronnyá nyújtva:
Fotó: Wikipédia/Alex:D
A példákat lehetne még sorolni, de ez a poszt nem erről szól, hanem egy gondolatkísérletről. Mi lett volna, ha az épületcsoport nem áll meg a barokk kornál? Ha folytatódik a már épültekor meglevőkkel, vagy akár XX., XXI. századiakkal?
Szerintem pár komment erejéig érdemes eljátszani a gondolattal. Ha most épülne a Vajdahunyadvár, milyen későbbi stílussal egészítenétek ki és azt melyik jellemző épületről mintáznátok?
Mielőtt szívrohamot kapnátok! Nem, nem őrültem meg, ne ijedjetek meg. Eszem ágában sincs építeni semmit sem. Nem mondom, a Vajdahunyadvár belső hasznosításán el lehetne kicsit gondolkodni, de a Városligetben nincs szükség új épületekre. Ez csak egy játék, ami már nagyon régóta motoszkál a fejemben.
Aki attól fél, hogy csak ötleteket adunk a Múzeumi Negyed nevű agyrém fejlesztőinek, azokat megnyugtathatom: a tapasztalatok szerint teljesen süketek mindenféle kívülről jövő javaslatra, akár a szakmától, akár civilektől jön, szóval nyugodtan engedjétek el a fantáziátokat!
(Nyitókép: Google Maps)