Az Otthontérképért már korábban is lelkesedtem. Elsősorban azért, mert egy remekül beágyazható és kereshető ingatlaninformációs alkalmazás: városrészekre bontva láthatók rajta az átlagárak, legyen szó kiadó vagy eladó lakásokról, kínálati vagy valós árakról. Nem mellesleg az egész egyre inkább ingatlanhirdetési oldallá is alakult. Most egy csomó új fejlesztést jelentettek be. Nézzük mik ezek és mennyire hasznosak az Urbanista és mennyire az ingatlankeresők szempontjából!
Országos térkép
A leglátványosabb fejlesztés egyértelműen az országossá válás. Budapest határait átlépve is megmaradtak azok a böngészési lehetőségek, amiket a fővárosban megszokhattunk. (A zöld közterület aránya a településhatárokon átlépve persze értelmét veszti, szóval az nem működik minden nézetben.)
Ráadásul nem csak megyei, hanem kistérségi szinten is ellenőrizhetők a statisztikák:
Ahol van elég adat - és elég sok a település -, ott a kistérség határain belül is kimutathatók eltérések az átlagárakban. Ilyen mondjuk Nagykovácsi a Pilisvörösvári kistérségben.
Ezek az adatok ugyanazokból a forrásokból származnak mint a pestiek. Ahogy a ma kiadott sajtóközleményükben szerepel:
A pontos térképes helymeghatározáshoz a Posta hivatalos utcanév-adatbázisát használja a rendszer. Az eladott lakások átlagos értékesítési árára vonatkozó adatok a NAV hivatalos adatbázisán keresztül, az FHB Lakásárindex-től származnak. A kínálati árakat és a bérleti díjakat az adatbázisukban található több tízezer adatot alapul véve saját elemzés után határozzák meg. A zöld közterek mutatószámait a legfrissebb műholdfelvételeket elemezve állapítják meg.
Az én szempontomból elsősorban ezek a mobil és részletes, könnyen beilleszthető, zoomolható térképek az izgalmasak, de az utóbbi időben mint ingatlanhirdetési oldal is egyre jobban megcombosodott az Otthontrékép.
Klónok háborúja
Másik tényleg ütős újításuk már a hirdetésekhez kapcsolódik. Van egy fejlesztésük, amellyel kiszűrik, ha egy lakás több hirdetésben is szerepel.
Magyarul a klónokat.
Azt ígérik, hogy felismerik ezeket és csokorba gyűjtik. Vagyis egyetlen lakás csak egyszer jelenik meg a térképen és a találati listában is, pusztán egy szövegsor utal arra, hogy megtalálható máshol is (a klónok listája egy kattintással legördíthető). Például ennél a hirdetésénél.
Igazából, ha csak ezt sikerül tényleg üzembiztosan működtetni, már erős konkurenciája lehet bármelyik bejáratott hirdetési portálnak. Ezt a problémát ugyanis szinte minden ingatlant kereső ember az elsők közt említi.
Ehhez persze hirdetések is kellenek. Nulláról indulni kemény meló lett volna, ezért megállapodtak a legnagyobb hazai ingatlanközvetítő hálózatok felé (FHB Ingatlan, Duna House, CDC Ingatlan, Openhouse), melyeknek a teljes kínálata megvan az oldalon. Azt ígérik, emellett folyamatosan nyitnak a kisebbek felé, sőt, előbb-utóbb a lakossági ügyfelek is hirdethetnek majd az oldalon.
Hirdetési információk
A hirdetések mellett is megjelent egy csomó új infó - köztük végre néhány olyan is, amit hazai portáloktól még nem szoktunk meg. Kihasználva a térképes adatbázis nyújtotta hátteret, megjelennek a környéken található egyéb ingatlanok térképe és az elérhető szolgáltatások listája:
Alatta pedig egyrészt az FHB Lakásárindex alapján készült grafikon mutatja az átlagárak alakulását három szinten a "környéken", illetve megtalálhatók a környékhez kapcsolódó képek az Indafotóról és a vonatkozó posztok az Urbanistáról.
Az újdonságok többsége még tesztfázisban van, itt-ott még látszik egy béta felirat, de a rendszer már használható, bevetésre kész.
Nektek hogy tetszik?
A miheztartás végett: az Urbanista és az Otthontérkép is a CEMP kiadványa.