Forrás: Váralja Szövetség
A Regnum Marianum helyének rendezéséről már volt egy poszt az Urbanistán, a legutóbbi önkormányzati választásokon ugyanis a Jobbik rukkolt elő az újjáépítés ötletével. Már akkor is leírtam a véleményem: a Rákosi által felrobbantatott gyönyörű templom újbóli felépítésének nem sok értelmét látom (ahogy a katolikus egyház sem), viszont az biztos, hogy a jelenlegi emlékhely nem igazán szép megoldás.
1951-ben féléves megfeszített munkával, katonai erő bevetésével bírták csak eltüntetni az alig húsz évvel korábban felszentelt, soha be nem fejezett, Kotsis Iván tervezte vasbeton templomot. A romokat az altemplomba döngölték, a helyére pedig egy spirál talapzatra felállították a híres Fegyverbe! plakátfiú 3D-s változatát.
A fotó a Táj-Kert blogról való, ahol klasszul össze van szedve a helyszín története.
(Nem tartozik szorosan a tárgyhoz, de zárójelben muszáj ideidéznem ennek kapcsán a Városliget.info szövegét: "Az eredeti plakát lendületéből a szobor semmit sem örökölt. A Ligetből kirohanó monstrum meglehetősen groteszk látvány volt, soha nem vált elfogadottá és soha nem épült bele a városképbe. A korabeli humor a "Fürdőmester szobra"-ként is emlegette: a fürdőmester a Széchenyi Fürdőből ordítva rohan egy vendég után, kezében annak ottfelejtett törülközőjével.")
A rendszerváltáskor a szobrot elvitték a Szoborparkba, a spirálra meg - mintha ideiglenes megoldás lenne - egy emlékeztető óriásplakátot és egy feszületet tettek.
Nem a legszebb megoldás, valamit tényleg jó lenne kezdeni a hellyel. Ha rajtam múlna én - bármilyen emlékek is fűződnek hozzá - a spirált megtartanám. Nekem tetszik, s ha valaki ügyesen nyúl hozzá, akár szerethető része lehet az emlékhelynek, miközben - szelíden ugyan, de - a rombolásra is emlékeztet.
Ezért olvastam érdeklődve a Váralja Szövetség kezdeményezését, akik most egy "nemzeti kegyhelyet" terveznek ide. Korábban még a templom újjáépítésre gyűjtöttek aláírást, ám azt senki sem támogatta. Nem hogy az egyház, de még Szőcs Géza sem volt hajlandó meghallgatni őket, pedig neki aztán voltak cifra elképzelései az 56-osok terére.
Úgyhogy most módosítottak a tervükön. Feltárnák az altemplomot és ahogy írják:
"Az altemplomban helyet kapna egy kápolna, amely a zarándokokat fogadná. Ez lenne a kegyhely elsődleges funkciója: zarándokhely, templom. Emellett létrejönne az altemplomban egy kiállítótér a szakrális képzőművészet, illetve egy az 56-osok számára. Az szabadságharc többször is megjelenik a tervekben, ugyanis a templom újjáépítése először 1956-ban merült fel.
Idáig még tetszik is a terv. Jó ötlet, hogy a templom tulajdonképpen még megvan - ha csak a negatívja is - amiből ismét egy használható teret lehet alkotni. Az meg aztán végképp izgalmas kihívás lehet midnen építésznek, hogy milyen legyen a felépítménye, hiszen valami fogadótérnek csak kell működnie, a napfényt csak be kell engedni, tetőt csak kell fölé emelni stb.
Ám az elképzelés konkrétumokkal folytatódik:
"A felszínen az emlékhelyet gyep venné körül, amelyben egy kissé megemelt kőburkolat által kirajzolódna a templom kereszt formájú alaprajza. Két oldalt a Csete György tervezte halászteleki templom egy-egy kupolájának másolata állna acél zártszelvényből, középen pedig egy 56-os zászlót ábrázoló emlékművet helyeznénk el."
Forrás: Váralja Szövetség
Huhh. Nem is tudom, hol kezdjem. Bár honlapjukon hangsúlyozzák, hogy...
"ezek a távlati képek nem látványtervek"
...akármennyire elvonatkoztatok a modellezés minőségétől, ez nem jó terv. Főleg nem Csete Györgytől. Félre értés ne essék, sokkal jobban szeretem az organikus építészetet, mint ahogy azt menő körökben manapság illik. Csetének meg már a korai művei is zseniálisak voltak (pedig az első "csak" egy kút volt, a második pedig az országos vihart kavaró panelházak). A Váralja-tervben emlegetett halásztelki templom is bátor alkotás volt (kiváltképp 79-ben). Épp ezért vagyok szomorú.
Ez az elképzelés olyan, mint egy cliparttal összedobott meghívó egy szülinapi zsúrra, véletlenszerűen felmutatva az összes klisét (és ezt nem azért írom, mert az összkép tényleg clipartos). Meg lehet, hogy túl konzervatív vagyok, de egyetlen kompozícióban én egyetlen Szent Korona-motívumot tudok csak elképzelni.
Igazából azt sem értettem, minek kell egy újabb 56-os emlékmű egy sarokra a másiktól - de szerencsére megtudtam:
"A Váralja Szövetség nagyon fontosnak tartja, hogy szabadságharcunk méltó emléket kapjon az egykori Felvonulási téren - a jelenlegi ún. "vaskefét" ugyanakkor nem tartjuk annak, hiszen a Gyurcsány által avatott emlékmű nem az 56-osokról szól, hanem a nemzetközi szabadkőművesség jelképét ábrázolja."
Oké, nagy levegő, kifúj, megnyugszik.
Na szóval mindezek összegzéseképp, alapvetően jó, hogy a Váralja Szövetség felhívja a figyelmet a témára. Annál is inkább, mert ha valamikor, hát most lehetne rendezni a területet, amikor fenekestül felforgatják az egész Városligetet, csak olyan nagy titokban, hogy senki nem tudja, mivel mi fog történni. Tehát:
- Épüljön újra a lerombolt templom? Ne épüljön.
- Épüljön új, méltó emlékhely a Regnum Marianumnak? Épüljön.
- Tárják fel az altemplomot, zarándokhelynek, múzeumnak, templomnak? Tárják.
- Építsenek oda a biztonság kedvéért még egy 56-os emlékművet a szabadkőműves vaskefétől egy sarokra? Ne építsenek.
- Hasonlítson kicsit is a "nem látványterv távlati képre" a végeredmény? Ne hasonlítson.
Én így látom. És Ti?