Emlékeztek még a világrekord budapesti panorámaképre, amelyen 70 milliárd pixeles felbontásban lehetett böngészni a fővárost a János-hegyi Erzsébet-kilátóból? Most ugyanez a csapat (360world) a tájképzoomolgatás mellett valami mással rukkolt elő: húsz híres magyar festményről készítettek gigapixeles felbontású képeket. Ezekben nem lakóházak ablakain lehet bekukucskálni, hanem mondjuk ecsetvonásokig belezuhanhatunk egy Csontváry-képbe. Eszméletlenül klassz, próbáljátok ki!
Persze mindez bármilyen szép és jó, még nem annyira Urbanista-téma. A dolog onnantól izgalmas ezen a blogon is, hogy a fényképekből csináltak egy gesztusvezérelt installációt. Ennek segítségével gyakorlatilag "meg lehet érinteni" és kézmozdulatokkal lehet irányítani vetített tartalmat. A projektet a múzeumok éjszakáján mutatták be a Nemzeti Galériában, ahol egy baromi erős fényű projektorral kötöttek össze egy számítógépet, amivel három festményt mozgathattunk. A mozgásérzékelő program amúgy szintén magyar fejlesztés: a képre helyezett ikonokra navigálva információs ablak nyílik meg a festmény titkairól, a látogatók pedig kinyújtott kezükkel "mozgathatták" a festményeket, előre-hátra lépéssel pedig közelítettek vagy távolítottak.
Ez az utóbbi tagmondat, tudom nem hangzik valami nagyon innovatívnak, mert az ember általában minden múzeumban előre-hátra lépéssel közeledik-távolodik a festményektől, de hogy értsétek miről is van szó, érdemes megnézni a fenti videót. A festményeket meg itt bogarászhatjátok, akár egész hétvégi programként.