Néhány hete a kezembe került egy riportkötet, mely szerintem az utóbbi idők egyik legérdekesebbje a műfaján belül. Mindez azért is különös, mert Kordos Szabolcs Tilos a belépés című könyve nem egzotikus tájakon, veszélyes terepeken játszódik, hanem olyan helyeken, amelyek mellett (esetleg alatt, felett) akár naponta elsétálunk. Ezekre helyszínekre ugyanis tilos a belépés. Na nem gyártelepekre belógós urbexről van benne szó, mint a tegnapi posztban, inkább olyan különlegességekről, mint a Parlament miniszterelnöki szobája vagy mondjuk a Madách Színház kulisszatitkai.
Bár vannak benne fejezetek, amelyek igen messze esnek az Urbanistától (egy plasztikai sebészet működése vagy egy Playboy-fotózás), azért rengeteg városos, ingatlanos és építészeti téma akad benne. Annyi, amennyivel egy lomhább blog, akár évekig elketyegne. Ezért döntöttem úgy, hogy hagyományos könyvajánló helyett néhány poszton keresztül szemlézek pár helyszínt a könyvből és - megfosztva az írást a savát-borsát jelentő riporthangulattól - kiposztolok pár érdekes adatot.
Jöjjön elsőnek a Gresham-palotában működő Four Seasons királyi lakosztálya (igen, a nagy erkélyes középen, a másodikon).
Az 1906-ban épült palota (Quittner-Vágó) Róth Miksa üvegeivel és Zsolnay-porcelánokkal készült. Állítólag ez utóbbinak máig nem tudják a pontos titkát, ezért a restauráláskor ki kellet kísérletezni az eljárást, amihez a gyár idős alkalmazottakat faggattak ki.
A háború előtt sok minden működött az épületben, például Krisztinovich Jenny madame konzumhölgyei fogadták itt a legelegánsabb urakat (megjegyzem ez a művésznév akár mai is lehetne).
Az államosítás után tanácsi lakások voltak benne. A leghíresebb lakójuk Turay Ida volt, aki élete végéig (1997) harcolt az ellen, hogy az új tulajdonosnak átadja lakhelyét.
Na és akkor nézzük a 198 négyzetméteres királyi lakosztályt: egy éjszaka közel 1,5 millió forint.
A minibárban egy háromdecis Dreher 1700 forint.
Egyedi gyártású, art nouveau bútorok vannak benne, összesen 11 millió forint értékben.
Évi 30-35 százalékos kihasználtsággal üzemel, de ez nagyjából ugyanígy van a világon máshol is a hasonló kategóriájú lakosztályokkal.
A világ legdrágábbja a genfi royal penthouse suit: egy éjszaka mintegy 12 millió forint. A második Manhattenben a Ty Warner teljes 52. emeletét elfoglaló, négyszáz négyzetméteres lakosztály. A harmadik helyezett Szardínián található.
Na persze a sztorik és adatok java nem annyira ebbe a blogba vág, hanem mindenféle sztárokról szól. Például, hogy volt, olyan vendég, amelyik öt és fél millió forintért vett rózsát, hogy feldíszítse vele a szobát kedvesének...
Folyt. köv. más helyszínekkel!
[A nyitókép a Wikipédiáról, a szobabelsők Kecskeméti Dávid fotói a könyvből.]