Screenshot 2014-04-09 08.25.10.png

A kerület ingatlanpiaca egyáltalán nem egységes: értékesítési árak és eladó ingatlanok városrészi bontásban - további információ az Otthontérképen

A Balla Ingatlanirodáknak volt már pár kerületi ingatlanpiacokat bemutató elemzése, most egy olyan hely következik sorozatukban, ahol olcsón nagy telekhez és kis lakáshoz juthatunk. Persze az olcsóságnak ára van. Át is adom nekik a szót - itt ott beletűzve pár térképet és példát.

Dél-Pest legnagyobb kerülete, itt találhatók a legnagyobb telekméretek, úgyhogy, aki kényelmes méretű, és nem utcafrontra vagy telekhatárra épült, hanem előkertes vagy körbejárható házra vágyik, az a 18. kerületben nézzen körül. De nem fognak csalódni az 5-10 milliós lakásokat keresők sem.

Míg a szomszédos Kispesten az átlagos telekméret 100 négyszögöles, addig a 18. kerületben eléri a 150-et. Pestszentlőrinc-Pestszentimrén ráadásul a többi dél-pesti kerülethez képest jóval nagyobb a választék az előkertes vagy körbejárható házból, ami nagy előnynek számít az ingatlant keresők szemében.

 

Nagy zöld, de nagy távolságok

Pestszentlőrinc-Pestszentimre tehát igazi kertváros, s ezt a tulajdonságát csak tovább erősíti, hogy található benne több erdő, valamint egy 16 hektáros közpark is, a Bókay-kert, ami azért nem általános adottság pesti viszonylatban.

A hatalmas, zöld területeknek, a jó levegőnek, a térnek azonban ára van: a távolságok és a közlekedés. Akárhogy is nézzük, itt már nem jár a metró, csak villamos és buszok viszik az embereket a 3-as metró kispesti megállóiig. Az elmúlt években azonban a tömegközlekedés jelentős fejlődésen ment át, így a korábbi határ, ameddig az autót nem használó ingatlanvásárlók hajlandóak voltak kiköltözni - a Szarvas csárda tér magassága - most már kezd kitolódni.



Túl drágán kínált családi házak

A vevők így már a kerület távolabbi pontjain is keresnek ingatlanokat, elsősorban persze családi házakat, mert ez a legjellemzőbb ingatlantípus errefelé. A családi házak piacán azonban akad most egy kis gond: túlértékeltek az ingatlanok, vagyis az eladók olyan összegeket kérnek értük, melyeket a vevők nem hajlandóak megadni. Amit megfelelő áron kínálnak, az gyorsan el is kel - szögezte le a Balla Ingatlanirodák kerületi vezetője. Nem halott tehát a piac, csak az árakkal van némi probléma.

Kevés a jó ár/érték-arányú családi ház, sok eladó csak hirdetgeti ingatlanát, és azt várják, hogy az árak újra elérik a válság előtti szintet. Eladni azonban az ingatlanközvetítő csak akkor tud, ha a megbízó hajlandó kompromisszumra, és olyan reális árat határoz meg, amelyre a vevők felfigyelnek. Errefelé a piac rendkívül árérzékeny, s már egy kismértékű árcsökkentés is sikerre viheti az eladást - hangsúlyozta.

 

És, hogy mennyi a reális ár?

A kerületi vezető tapasztalatai szerint a 15-25 millió forintos árkategória a legkeresettebb, de azért a nagyobb, drágább házakra is akad érdeklődő. A lényeg ugyanis az, hogy jól árazott legyen az ingatlan, és akkor eladható bármely árkategóriában.

Első körben érdemes szétnézni az ingatlanos hirdetések között, szűkítsék le az adott kerület városrészére a keresést, és így próbáljuk meg összehasonlítani ingatlanuk árát a többi, hasonló adottságú ingatlanéval. Nem érdemes elvárásainkhoz vagy éppen hitelünk mértékéhez szabni az árat, sokkal inkább az ingatlanpiacon kialakult árakhoz igazodjunk, ha tényleg el akarjuk adni – javasolja az ingatlanközvetítő.

 

Keresett a panel is

Amit most könnyen és gyorsan el lehet adni, azok az 5-10 millió forintos ársávban kínált panel és téglaépítésű lakások, vagyis a kerületben most elsősorban az olcsó társasházi lakásoknak van biztos piaca. Ugyanakkor az is igaz, hogy a tavalyi évben mintha a jó árú ingatlanok ebben a szegmensben kifogytak volna a piacról. Az eladók, úgy tűnik, kivárnak egyrészt a választás, másrészt pedig az újra beinduló hitelezés miatt. Ugyanakkor jelentősebb árváltozásra most nem lehet számítani - tette hozzá a Balla Ingatlanirodák kerületi vezetője.

Amiről eddig nem esett szó, az a 10-15 millió forintos árkategóriájú ingatlanok szegmense. Ez egy igazán megosztó értéksáv. Ebben találhatók új és újszerű társasházak, kisebb családi házak, házrészek, azonban elég nehezen megy az eladás, megint csak a rossz árazás miatt, illetve a családi házak tekintetében itt elég rossz minőségű a kínálat is.

 

És kerületen belül mégis hova?

A kerületnek 23 városrésze van, melyek között nincs jelentősebb különbség. Mivel tipikusan olyan vevők költöznek ide, akik nyugalomra és madárcsicsergésre vágynak a hangos és rossz levegőjű belváros helyett, így értelemszerűen a forgalmas, zajos részeket kerülik, bármelyik részéről is legyen szó a kerületnek. Tehát nem elsősorban városrész alapján válogatnak, hanem a forgalom és a zaj, illetve ezek hiánya a meghatározó.

Sajátos probléma volt Pestszentlőrinc esetében a közeli repülőtér és az onnan felszálló gépek zaja. A Malév leállásával azonban ez megszűnt, és ennek köszönhetően a korábban nem annyira kedvelt Szemeretelep házai ismét vonzóbbak lettek a vevők szemében.

Screenshot 2014-04-09 08.43.37.png

Eladó ingatlanok Szemeretelepen - részletekért kattints a térképre!

 

Emellett klasszikusan felkapott kerületrészek a Bókaytelep, a Szent Imre-kertváros, a Ganzkertváros és a Gloriett-telep is.

Még ha bizonyos ingatlantípusok esetén akadnak is árazásbeli problémák, a piacnak összességében egy egészséges vérkeringése van ebben a kertvárosi kerületben. 

Az Urbanista elköltözött! Ha nem akarsz lemaradni a friss posztokról, katt ide:

Címkék: budapest ingatlanpiac pestszentlőrinc pestszentimre xviii. ker balla ingatlanirodák

A bejegyzés trackback címe:

https://urbanista.blog.hu/api/trackback/id/tr255995843

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása